Kotvené štětové stěny pro zajištění stavební jámy objektu
River City Prague


Článek pojednává o efektivním způsobu zajištění poměrně hluboké stavební jámy v hrubých štěrcích vltavské terasy. Požadavek na vodotěsné zapažení zde byl splněn instalováním dočasných štětových stěn vibrovaných do předtěžené rýhy vyplněné těsnicí jílocementovou směsí.

River City Prague je nově vznikající multifunkční administrativně-
-obchodní centrum na uvolněné lokalitě na Rohanském ostrově. Nově budovaná stavba bude obsahovat hotelový komplex, podzemní garáže, množství kancelářských prostor a další prostory. Bude mít maximálně tři suterény a jedenáct nadzemních podlaží. Nosné konstrukce objektu jsou z monolitického železobetonu. Založení objektu je navrženo jako plošné na základové desce, a to v různých úrovních dle členění objektu. Obvodové konstrukce suterénů byly navrženy z vodostavebného betonu bez dodatečných izolací.

Návrh technického řešení

Relativně hlubokou a různě členěnou stavební jámu v prostředí navážek a sedimentů vltavské terasy bylo vzhledem k blízkosti řeky nutno vodotěsně zapažit. Přitom úroveň skalního podloží, do něhož bylo zapotřebí zahloubit pažicí konstrukce, se v místě stavby pohybuje v rozmezí 12–15 m pod stávajícím terénem.
Společnost Zakládání staveb, a. s., provedla na lokalitě tři beranicí zkoušky, které prokázaly neprůchodnost spodní části vltavské terasy, tvořené hrubozrnnými až balvanitými písčitými štěrky. Před instalací štětových stěn z profilů Larsen IIIn bylo proto navrženo provést po celém obvodu jámy předtěžení těsnicí podzemní stěnou a do tuhnoucí jílocementové směsi pak instalovat štětové stěny, které přeberou pažicí funkci v místě výkopu. Kotvení štětových stěn bylo navrženo v jedné až dvou úrovních zemními předpjatými pramencovými kotvami. Pažení stavební jámy nad úrovní spodní vody mělo být provedeno záporovým pažením.

Všechny pažicí konstrukce byly navrženy jako dočasné, tj. po dokončení stavby se předpokládá jejich postupná demontáž a vytažení.
Dodavatelem pažení stavební jámy byla firma Zakládání Group, a. s., projekt zpracoval ing. Petr Nosek. Dodavatelem beraněných štětových stěn a zápor byla a. s. Zakládání staveb.

Realizace

V první řadě se řešila otázka složení jílocementové směsi. To mělo být takové, aby směs po vytvrdnutí byla schopna odolávat vodnímu tlaku ve spodních partiích těsnicí podzemní stěny, kam nedosahuje štětová stěna. Současně však její pevnost měla být taková, aby štětové stěny bylo možno po ročním působení vytáhnout.

V laboratoři Zakládání staveb, a. s. byly pro složení směsi stanoveny tyto parametry: pevnost v tlaku 0,5 MPa po 28 dnech, stabilita směsi při odstoji 2 % obj. za 2 hodiny.
Práce na zajištění stavební jámy byly zahájeny v únoru 2001. Podzemní stěna byla těžena soupravou Liebherr s osazeným drapákem SOILMEC BH 12 š. 60 cm. Beranění se provádělo vibrační soupravou ICE 416L na nosiči RDK 300.
Osazování štětových stěn do tuhnoucí jílocementové stěny probíhalo s odstupem asi tří dnů; provádění v dřívějším termínu by komplikovala přílišná koncentrace techniky na jednom místě a také by hrozilo nebezpečí separace jednotlivých složek v důsledku vibrování dosud tekuté směsi. Proti pozdějšímu nástupu na vibračně osazované štětovnice stála zase skutečnost postupně nabíhající pevnosti směsi.

Štětovnice byly před osazením do jílocementové těsnicí stěny natírány separačním olejem pro zajištění jejich bezproblémového vytahování po téměř jednom roce zabudování. Pevnost jílocementové stěny totiž dosáhne dle předpokladů hodnoty 0,8 MPa a nevytažené štětovnice by výrazně ovlivnily ekonomický výsledek stavby.