Nová publikace:
Sanace skládek, starých ekologických zátěží


English summary

Klasická geotechnika ve stále větší míře řeší problémy spojené s ochranou životního prostředí. Skripta „Sanace skládek, starých ekologických zátěží“ reagují na tyto nové směry a jsou především určena pro studenty oboru Inženýrství životního prostředí na Fakultě stavební ČVUT. Mohou však být využita i v širším rámci, neboť užitečné informace v nich najdou všichni, kteří se sanací skládek i kontaminovaných zemin či podzemních vod mají co do činění.

Rozsah 250 stránek umožnil poměrně podrobné zpracování dané problematiky. Základní kapitoly publikace jsou dále stručně charakterizovány.


Vstupní údaje – jedná se především o klasifikaci základních typů kontaminantů a jejich chování v zeminovém prostředí.
Fáze sanačního procesu – stručně je zde charakterizován sanační proces od fází průzkumných až po fáze monitoringu. Zdůrazněna je zde především jejich vzájemná provázanost, resp. význam observační metody.
Kritéria znečištění, riziková analýza – v kapitole jsou sumarizovány požadavky MŽP ČR z roku 1996, do popředí vystupují data potřebná o dané lokalitě, především její geologické a hydrogeologické poměry.
Průzkum – kromě některých specifických problémů klasického průzkumu zemin a podzemní vody je hlavní pozornost v této kapitole věnována geofyzikálním průzkumným metodám (p. g. J. Macháček), neboť tyto metody nebyly dosud pro studenty Fakulty stavební zpracovány.
Transport kontaminantů – kapitola zpracována Ing. M. Vaníčkem pojednává o procesech, které ovlivňují transport kontaminantů, od advekce, přes difusi, disperzi, sorpci až po přirozený rozklad kontaminantů, ukazuje na metody určení těchto vstupních hodnot, které jsou následně aplikovány v numerických modelech řešících transport v čase a v prostoru.
• Sanace skládek – tato nejrozsáhlejší kapitola věnuje velkou pozornost jednotlivým těsnicím systémům, od zemního (jílového) přes fóliové, bentonitové matrace až po kapilární bariéry, dále pak technologiím těsnicích systémů, zkouškám a nejvhodnějším kombinacím. Samostatná pozornost je věnována svislým těsnicím prvkům, pomocí nichž lze starou skládku odizolovat od okolního prostředí. Zmíněny jsou i těsnicí systémy, jež lze realizovat v podloží skládky. Zvláštní pozornost je věnována deformaci skládek, vlivu deformace na funkčnost těsnění i drenážních systémů, budoucímu využití povrchu sanované skládky. Kapitolu uzavírají praktické příklady realizace sanace v Neratovicích, Chabařovicích i Skalné u Chebu.
Sanační metody – kapitola sumarizuje a stručně charakterizuje jednotlivé metody, přičemž je zohledňován i přirozený rozklad kontaminantů v zeminovém prostředí. Největší pozornost je věnována metodám, které blížeji souvisejí s činnostmi v klasické geotechnice, jako jsou stabilizace a solidifikace, propustné bariéry, sanační čerpání a metody in situ založené na extrakci.
Závěrečná kapitola uvádí problematiku výstavby na brownfields – pozemcích, které byly již dříve dotčeny lidskou činností. Uvádí jednotlivé fáze rozhodovacího procesu, zda tyto pozemky využít a jakou roli v tomto rozhodování hraje geotechnický a geoenvironmentální průzkum, resp. problematika zakládání staveb, neboť základové půdy mohou být dotčeny změnami fyzikálními, chemickými i biologickými.
Skripta jsou doplněna poměrně rozsáhlým seznamem literatury i výpisem důležitých internetových adres, což vše může napomoci v dalším rozšiřování této nové a zajímavé problematiky, jež má dnes široké možnosti uplatnění na trhu stavebních prací, neboť maximální finanční částka určná jen na sanaci starých ekologických zátěží registrovaných při privatizaci na FNM činí 130 mld. Kč.

Autor: Prof. Ing. Ivan Vaníček, DrSc.
Vydavatelství: ČVUT Praha, ISBN 80-01-02438-5
Lektoroval: RNDr. Ivan Beneš
(red.)


English summary

New publication: Deponies and old ecological loads remediation

Classic geotechnics more and more solves problems connected with the enviromental protection. A Textbook „Deponies and old ecological loads remediation“ reacts to these new directions and at first it is written for students of enviromental engineering at The Civil engineering faculty ČVUT. It can be used also in the broader frame because useful informations are determined for all who are by a remedy of deponies and contaminated lands or ground water concerned.