Základové práce na areálu Korunní dvůr byly dokončeny

Odtěžením bezmála sto tisíc metrů krychlových zeminy skončila první část přestavby areálu bývalého Měšťanského pivovaru na Vinohradech. Společnost Zakládání staveb, a. s., zde dokončila práce speciálního zakládání, které umožní vybudování rozsáhlého obytného komplexu a dalších objektů využitelných pro společenské a kulturní účely, včetně podzemních garáží. Z původních staveb zůstane zachována historická sladovna s klenutými stropy, blok domů podél Korunní ulice a dvě pivovarské věže s komíny, tradiční dominanty této pražské lokality.

Úkolem Zakládání staveb, a. s., bylo - kromě zapažení stavební jámy a provedení zemních prací - také podchycení věží pivovarských komínů. Tyto práce představovaly nejzajímavější a nejcitlivější část speciálního zakládání na této stavbě. Pomocí mikropilot, mikropilotových bárek, kotvení a stříkaného betonu se podařilo obě věže a část sladovny z historického pohledu zachovat a zakomponovat do budoucí výstavby.

Celkem na této stavbě Zakládání staveb, a. s., osadila přes 1 000 m mikropilot. Pažení stavební jámy, která je místy až jedenáct metrů hluboká, mělo celkovou plochu 3 281 m2, osazeno bylo celkem 2 700 m kotev.

Areál Korunní dvůr budou kromě historických budov Měšťanského pivovaru tvořit též čtyři nové bytové domy (pěti- až sedmipodlažní) a desetipodlažní bytová věž. Ta bude umístěna na náměstíčku vzniklém mezi původní a novou zástavbou. Kromě 250 bytů budou k dispozici i malé obchůdky, fitcentrum, restaurace a kanceláře. V podzemí - pod zelení a vodními plochami - se budou nacházet také podzemní garáže se 450 parkovacími místy.

Historie místa

Měšťanský pivovar na Královských Vinohradech založili v roce 1890 přední vinohradští podnikatelé. V objektu se vyrábělo pivo, slad a dokonce i led. Pivo bylo podle tehdejších záznamů skutečně znamenité, černý ležák z Vinohradského pivovaru zcela vážně doporučovali pražští lékaři jako účinný lék na různé neduhy těla i duše. Pivovar, zásobovaný vodou z vlastního pramene, vystavoval až 150 tisíc hektolitrů piva ročně.

Ve dvacátých letech minulého století v části objektu sídlily filmové ateliéry. Po druhé světové válce byl pivovar znárodněn, což znamenalo konec vaření piva ve Vinohradech. Pomalu chátrající areál se stal sladovnou pivovaru Staropramen. V posledních letech sloužil jako skladiště, v polovině roku 2000 podlehl ničivému požáru. Zasaženy byly tři čtvrtiny objektu ve všech podlažích, z hlavní budovy zůstaly jen obvodové zdi.

Obrázek #1Obrázek #2Obrázek #3Obrázek #4
Foto 1 |
Pohled ze severní věže do otevřené stavební jámy zajištěné záporovým pažením.
Foto 2 |
Dvě pivovarské věže budou rekonstruovány a zakomponovány do nového arálu
Foto 3 |
Podchycení sloupů jižní stěny bývalé sladovny mikropilotovými bárkami
Foto 4 |
Hloubení vrtů pro kotvy u jižní věže