Czech Gasherbrum 2007 Expedition

CZECH GASHERBRUM 2007 EXPEDITION
Gasherbrum I 8068m, Gasherbrum II 8035m, Gasherbrum III 7952m

Společnost Zakládání staveb, a. s., je jedním ze sponzorů expedice Czech Gasherbrum 2007 Expedition.

Expedice se účastní celkem 24 lezců, kteří se během června 2007 pokusí vystoupit celkem na tři nejvyšší Gasherbrumy - I, II a III. Tento celkový cíl se dělí na několik dílčích cílů jednotlivých lezeckých týmů. Ty se budou snažit nejenom vystoupit na dva vrcholy během jedné expedice, ale některé týmy si kladou cíle z nejvyšší - výstupy sólo, prvovýstupy v alpském stylu, bez budování postupových táborů a také sjezd osmitisícovky na lyžích. Shrnutí cílů je následující:

Důležitou částí těchto dobudovávaných komunikací pro nejbližší období je i „Soubor staveb Malovanka–Pelc-Tyrolka“ o celkové délce úseku 6382 m, z čehož 5500 m je tunelový komplex Blanka a 882 m povrchová část. Trasa je rozdělena na několik staveb:

  • » vystoupit na dva vrcholy během jedné expedice a současně,
  • » v alpském stylu vystoupit na Gasherbrum III, na kterém ještě Češi nebyli, nebo
  • » v alpském stylu vystoupit na Gasherbrum II jinou než klasickou Rakouskou cestou,
  • » vystoupit na dva vrcholy v ženském družstvu,
  • » sjet alespoň jeden vrchol na lyžích

Gasherbrumy jsou typické karakorumské špice, připomínající nejvelkolepější katedrály, které tvoří nádherný uzavřený prstenec hor s bohatou lezeckou minulostí, v níž Messnerův a Habelerův alpský prvovýstup na GI a Messnerův a Kamerlanderův traverz GII a GI v alpském stylu bez návratu do základního tábora vytýčily novou éru v himálajském horolezectví. Hranice lezení pak posunul o další stupeň dál Jerzy Kukuczka, který v alpském stylu vylezl nové cesty na GI i GII také během jedné expedice.

Josef Nežerka, který je duší expedice je přesvědčen, že přiblížit se, zopakovat, či dokonce posunout famózní výkony Messnera, Habelera či Kukuczky o krůček představují právě ty důvody, proč expedice míří právě na Gasherbrumy.

Více o expedici se můžete dozvědět na www.gasherbrum2007.wz.cz

 

Obrázek #1 Obrázek #2

 

Foto 1 |
Pohled na Gasherbrum I z Gasherbrum II
Foto 2 |
Pohled na G III a G II z ledovce ve výšce 5800 m n. m